“Azərbaycan Sənaye Bankı”nın xalis mənfəəti və aktivləri artıb
“Azərbaycan Sənaye Bankı” ASC (ASB) 2025-ci ilin yanvar-sentyabr aylarını (9 ayı) artımla başa vurub. Bankın xalis mənfəəti, faiz gəlirləri və aktivləri ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə yüksəlib.
Marja.az xəbər verir ki, hesabat dövründə Bankın xalis mənfəəti 5 milyon 155 min manat təşkil edib ki, bu da 2024-cü ilin yanvar-sentyabr ayları ilə müqayisədə (4 milyon 700 min manat) 455 min manat və ya 9,7% artım deməkdir.
Gəlir və xərclər
Bankın faiz gəlirləri 2025-ci ilin ilk 9 ayında 28 milyon 692 min manat olub. Bu, ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə (26 milyon 875 min manat) 1 milyon 817 min manat və ya 6,8% çoxdur.
Faiz xərcləri isə 14 milyon 319 min manat təşkil edib ki, bu da 2024-cü ilin analoji dövrü ilə müqayisədə (13 milyon 825 min manat) 494 min manat və ya 3,6% artım deməkdir.
Qeyri-faiz gəlirləri 11 milyon 691 min manat olub. Bu göstərici ötən ilin eyni dövründə 11 milyon 502 min manat idi. Artım 189 min manat və ya 1,6% təşkil edib.
Qeyri-faiz xərcləri 19 milyon 51 min manata yüksəlib (2024-cü ildə – 18 milyon 855 min manat). Müqayisədə 196 min manat və ya 1,0% artım qeydə alınıb.
Aktivlər və kredit portfeli
Bankın cəmi aktivləri 2025-ci ilin sentyabr ayının sonuna 799 milyon 426 min manat təşkil edib. Bu da ötən ilin eyni tarixindəki 745 milyon 41 min manata nisbətən 54 milyon 385 min manat və ya 7,3% artım deməkdir.
Bankın kredit portfeli 301 milyon 892 min manata çatıb. 2024-cü ilin müvafiq dövründə bu göstərici 262 milyon 783 min manat idi. Artım 39 milyon 109 min manat və ya 14,9% olub.
Öhdəliklər və kapital
ASB-nin cəmi öhdəlikləri 672 milyon 819 min manat təşkil edib. Bu, ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə (625 milyon 793 min manat) 47 milyon 26 min manat və ya 7,5% artım deməkdir.
Depozit portfeli 474 milyon 478 min manata çatıb. Bu göstərici ötən ilin yanvar-sentyabr dövründə 444 milyon 450 min manat idi. Artım 30 milyon 28 min manat və ya 6,8% təşkil edib.
Bankın məcmu kapitalı isə 120 milyon 704 min manata yüksəlib. Bu, ötən ilin analoji dövrü ilə müqayisədə (113 milyon 998 min manat) 6 milyon 706 min manat və ya 5,9% artım deməkdir.