ABB-nin son maliyyə durumu: gəlirləri artıb, mənfəəti yüksəlib
Aktivlərinin həcminə görə Azərbaycanın ən böyük bankı olan ABB (“Azərbaycan Beynəlxalq Bankı” ASC) 2025-cü ilin 9 ayını (yanvar-sentyabr) 261 milyon 323 min manat xalis mənfəətlə başa vurub. Bank ötən ilin eyni dövrünü 235 milyon 85 min manat xalis mənfəətlə bağlamışdı. Beləliklə, ABB-nin xalis mənfəəti 2025-cü ilin 9 ayında ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 26 milyon 238 min manat və ya 11,2% artıb.
Marja.az-ın məlumatına görə, 2025-cü ilin 9 ayı ərzində ABB-nin faiz gəlirləri 137 milyon 540 min manat və ya 20,6% artaraq 805 milyon 610 min manat, qeyri-faiz gəlirləri isə 98 milyon 303 min manat və ya 43% artaraq 326 milyon 488 min manat təşkil edib.
2025-cü ilin 9 ayı ərzində ABB-nin faiz xərcləri 117 milyon 797 min manat və ya 71,1% artaraq 283 milyon 425 min manat, qeyri-faiz xərcləri isə 87 milyon 230 min manat və ya 24,7% artaraq 439 milyon 877 min manat təşkil edib.
410 MİLYON MANATA YAXIN ƏMƏLİYYAT MƏNFƏƏTİ
2025-cü ilin yanvar-sentyabr dövründə ABB-nin cəmi əməliyyat gəlirlərinin 235 milyon 843 min manat artması müqabilində, cəmi əməliyyat xərcləri 205 milyon 28 min manat artıb. Gəlirlərdəki artım məbləği xərclərdəki artım məbləğini 30 milyon 815 min manat üstələdiyi üçün, ABB-nin əməliyyat mənfəəti bu məbləğdə artaraq ötən ilin 9 ayındakı 377 milyon 980 min manatdan cari ilin 9 ayında 408 milyon 796 min manata yüksəlib.
2025-cü ilin 9 ayı ərzində ABB gəlirindən 9 milyon 504 min manat faiz borcları üzrə yaradılmış məqsədli ehtiyatlara ayırıb (ötən ilin eyni dövründə 4 milyon 283 min manat ayırmışdı). Bundan başqa Bank 84 milyon 252 min manat mümkün zərərlər üçün yaradılan məqsədli ehtiyatlara yönəldib (ötən ilin 9 ayında 84 milyon 358 min manat yönəltmişdi), 53 milyon 717 min manat mənfəət vergisi hesablanıb (ötən ilin 9 ayında 54 milyon 255 min manat hesablanmışdı).
2025-cü ilin yanvar-sentyabr dövründə ABB-nin cəmi kredit portfeli (müştərilərə verilmiş kreditlər) 451 milyon 748 min manat və ya 7,1% artaraq 30 sentyabr 2025-ci il tarixində 6 milyard 802 milyon 550 min manata çatıb. Bank ötən ilin sonunda 6 milyard 350 milyon 801 min manat cəmi kredit portfelinə malik idi.
2025-cü ilin yanvar-sentyabr dövründə ABB-nin qiymətli kağızlara investisiyalar portfeli 330 milyon 420 min manat və ya 9,3% azalaraq 3 milyard 203 milyon 550 min manata geriləyib.
BANKIN CƏMİ AKTİVLƏRİ 13 MİLYARD MANATIN ÜZƏRİNDƏ QALMAQDA DAVAM EDİB
30 sentyabr 2025-ci il tarixində ABB 13 milyard 324 milyon 522 min manat cəmi aktivlərə malik olub. Bank 2024-cü ilin sonunda 13 milyard 628 milyon 949 min manat cəmi aktivlərə malik idi. Bankın qiymətli kağızlara investisiyalarının və nağd vəsaitlərin azalması aktivlərin cüzi düşməsinə səbəb olub.
2025-cü ilin yanvar-sentyabr dövründə ABB-də depozitlər 392 milyon 103 min manat və ya 4,3% azalaraq8 milyard 627 milyon 47 min manata düşüb. O cümlədən, bankda fiziki şəxslərin depozitləri 397 milyon 821 min manat artıb, hüquqi şəxslərin depozitləri isə 789 milyon 924 min manat azalıb.
30 sentyabr 2025-ci il tarixində ABB 1 milyard 813 milyon 88 min manat məcmu kapitala malik olub. I dərəcəlikapitalınadekvatlıq əmsalı16,98%,məcmu kapitalınadekvatlıqəmsalı 19,78% təşkil edib.