AccessBank böyüyüb, kredit portfeli artıb
Azərbaycanın aparıcı maliyyə qurumlarından biri olan “AccessBank” QSC 2025-ci ilin yanvar-sentyabr aylarının (9 ay) maliyyə nəticələrini açıqlayıb. Marja.az xəbər verir ki, Bankın hesabat dövrü üzrə xalis mənfəəti 35 milyon 622 min manat təşkil edib ki, bu da ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 13,9% azdır (2024-cü ilin 9 ayında mənfəət 41 milyon 454 min manat olmuşdu).
Əməliyyat gəlirləri xərcləri üstələyib
Hesabat dövründə “AccessBank”ın faiz gəlirləri 187 milyon 149 min manat, faiz xərcləri isə 72 milyon 952 min manat təşkil edib. Beləliklə, faiz gəlirləri ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 21 milyon 753 min manat (13,1%) artıb.
Qeyri-faiz gəlirləri 13 milyon 259 min manat, qeyri-faiz xərcləri isə 72 milyon 774 min manat olub. Ötən ilin eyni dövründə bu göstəricilər müvafiq olaraq 13 milyon 669 min və 64 milyon 909 min manat təşkil etmişdi.
Beləliklə, 2025-ci ilin 9 ayında:
• Cəmi əməliyyat gəlirləri (faiz + qeyri-faiz) — 200 milyon 408 min manat,
• Cəmi əməliyyat xərcləri (faiz + qeyri-faiz) — 145 milyon 726 min manat olub.
• Ötən ilin eyni dövründə isə bu göstəricilər müvafiq olaraq 179 milyon 65 min manat və 127 milyon 286 min manat idi.
Nəticə etibarilə, cəmi əməliyyat gəlirləri 21 milyon 343 min manat (11,9%), cəmi əməliyyat xərcləri isə 18 milyon 440 min manat (14,5%) artıb. Yəni xərclərin artım tempi gəlirlərin artımını azacıq üstələyib.
Ehtiyatlara ayırmalar 3 dəfədən çox artıb
Bankın mümkün zərərlər üçün yaratdığı ehtiyatlar 2025-ci ilin 9 ayında 11 milyon 542 min manat olub ki, bu da ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 2,8 dəfə çoxdur (2024-cü ildə – 4 milyon 185 min manat). Bu amil də mənfəətin azalmasında əsas səbəblərdən biridir.
Aktivlər və kredit portfeli artıb
30 sentyabr 2025-ci il tarixinə “AccessBank”ın cəmi aktivləri 1 milyard 619,6 milyon manat olub. Bu, ilin əvvəlindən 134,3 milyon manat və ya 9% artım deməkdir (2024-cü ilin sonu – 1 milyard 485,3 milyon manat).
Bankın ümumi kredit portfeli 1 milyard 296,9 milyon manat təşkil edib. Bu göstərici ilin əvvəlinə nisbətən 145,3 milyon manat və ya 12,6% artıb.
Kredit portfelinin strukturu belədir: