Stellantis ABŞ-da 13 milyard dollarlıq investisiya planlaşdırır
Avtomobil istehsalçısı Stellantis, ABŞ-dakı fəaliyyətlərini genişləndirmək və yerli istehsal gücünü artırmaq məqsədilə qarşıdakı 4 il ərzində 13 milyard dollar həcmində investisiya yatırmağı planlaşdırır.
Marja xəbər verir ki, plan çərçivəsində şirkətin portfelinə 5 yeni avtomobil modeli əlavə ediləcək, ABŞ-da yeni dörd silindrli mühərriklərin istehsalı həyata keçiriləcək, İllinoys, Ohayo, Miçiqan və İndiana ştatlarındakı müəssisələrdə 5 mindən çox yeni iş yeri yaradılacaq.
Bu 13 milyard dollarlıq investisiya, Stellantis-in ABŞ-dakı 100 illik tarixində ən böyük sərmayəsi olacaq. Layihə, şirkətin illik avtomobil istehsalını 50%-dən çox artıracaq və 2029-cu ilə qədər planlaşdırılan 19 modelin yenilənməsi və güc ötürmə sistemlərinin modernləşdirilməsi ilə paralel şəkildə həyata keçiriləcək.
Ştatlar üzrə gözlənilən məşğulluq artımı:
İllinoys: Belvidere Montaj Zavodunun yenidən açılması və ABŞ bazarı üçün Jeep Cherokee və Jeep Compass modellərinin istehsalının artırılması məqsədilə 600 milyon dollardan çox sərmayə yatırılacaq. İstehsalın 2027-ci ildə başlaması və təxminən 3 300 yeni iş yerinin yaradılması nəzərdə tutulur.
Ohayo: Təxminən 400 milyon dollarlıq sərmayə ilə tamamilə yeni orta ölçülü pikap modelinin istehsalı Toledo Montaj Kompleksinə köçürüləcək. Bu müəssisə hazırda Jeep Wrangler və Jeep Gladiator modellərini istehsal edir. Yeni istehsalın 2028-ci ildə başlaması və 900-dən çox yeni iş yerinin açılması gözlənilir.
Miçiqan: Şirkət elektrikli və daxili yanma mühərrikli SUV modellərinin istehsalını 2028-ci ildən etibarən Warren Truck Montaj Zavodunda həyata keçirməyi planlaşdırır. Zavodun modernləşdirilməsi üçün 100 milyon dollarlıq investisiya ayrılacaq və bu layihə çərçivəsində 900-dən çox yeni iş yeri yaradılacaq.