1,7 milyon kq alma, 2,5 milyon kq ət alacaq - ELAN
2017-ci il üçün satınalan təşkilatların ərzaq məhsullarına təlabatı açıqlanıb.
“Marja” “Ərzaq məhsullarının tədarükü və təchizatı” ASC-nin tedaruk.az saytına istinadən xəbər verir ki, 2017-ci ildə 9356,75 kq albalı, 1 792 467 kq alma, 494 606 alma, 320 615 kq banan, 50 kq çiyələk, 130 500 kq ərik, 156 743 kq gavalı, 2 440 kq gilas, 730 kq xurma, 1 350 kq nar, 10 879 kq naringi, 162 049,25 kq şaftalı alınacaq.
Bundan başqa 365 647,33 kq təzə kəsilmiş qoyun əti, 2 098 745,1 kq sümüklü və 179 560 kq sümüksüz mal ətinin, darçın (374,91 kq), istiot (1 800 kq), sarıkök (2 235,8 kq), toyuq bulyonu (50 kq) və mürəbbə (15 325,45 kq) alınması nəzərdə tutulur.
“Ərzaq məhsullarının tədarükü və təchizatı” ASC-nin sədr müavini Xaliq Məmmədov bildirib ki, fəaliyyətə başlamasından qısa müddət keçməsinə baxmayaraq, artıq 825 satınalan təşkilatla, həmçinin onlarla satıcı və istehsalçı ilə müqavilələr bağlanılıb, təchizat nöqtələri üzrə mərkəzləşmiş qaydada dövlət satınalan təşkilatlara ərzaq çatdırılıb.