Səhmləri ilk gündə 44 faiz yüksəldi, "Twitter"i geridə qoydu
Mobil mesajlaşma proqramı "Snapchat"ın sahibi "Snap" adlı şirkətin səhmlərinin birjada ilk satışı (İPO) dünən Nyu-York birjasında baş tutub.
"Marja" xəbər verir ki, biri 17 dolardan investorlara təqdim olunan şirkətin səhmləri ilk əməliyyat günündə 44 faiz dəyər qazanaraq 24,48 dollardan günü başa çatdırıb.
Beləliklə, "Snap"in bazar dəyəri təxminən 36 milyard dollar olub və şirkət İPO edildiyi ilk gündə bazar dəyəri təxminən 11 milyard dollar olan "Twitter"i geridə qoyub.
Mütəxəssislər, "Twitter"in 3 il əvvəlki İPO-sundan sonra "Snap"in ən böyük sosial media şirkəti IPO-su olduğuna işarə edərək, investorların informasiya və texnologiya şirkətlərinə marağının böyük olduğunu vurğulayıblar.
ŞİRKƏT ZƏRƏR EDİR
Analitiklər balans tərəfində isə şirkətin son illərdə artan zərərinə diqqət çəkirlər. Səhmlərin satışından əldə edilən vəsait də gəlir mənbələrini artırmaq üçün istifadə ediləcək. "Snap" şirkəti 2015-ci ildə 372,9 milyon dollar zərər edərkən, bu məbləğ ötən il 514,6 milyon dollara qalxmışdı.