PAŞA Bank valyuta gəlirinin yüksək olmasının səbəbini açıqladı
PAŞA Bankın valyuta gəlirlərinin yüksək olması Bankın müştərilərinin valyuta əməliyyatlarının artması ilə bağlıdır.
“2014-cü ildə müştərilərin valyuta əməliyyatları 1,5 milyard dollar ikən, 2016-cı ildə 4,3 milyard dollar olub. Yəni təxminən 3 dəfəyə yaxın artıb. Bu əməliyyatlar 2200 müştəri tərəfindən aparılıb. Müştərilərin ümumi dövriyyəsi 2 milyarddan 10 milyarda artıb. Valyuta əməliyyatlarının artması Bankın da mənfəətinin artmasında əks olunub”,- sədr deyib.
Qeyd edək ki,PAŞA Bankın 2016-cı ildə başa çatmış 12 ayı üzrə xalis mənfəəti 69 milyon 288 min manat təşkil edib, 2015-ci ildə bu göstərici 14 milyon 383 min manat təşkil etmişdi. Əməliyyat xərcindən və vergidən əvvəl mənfəət 175 milyon 52 min manat təşkil edib.
2016-cı ildə başa çatmış 12 ayı üzrə məcmu əməliyyat gəliri 186 milyon 499 min manat təşkil edib, bu isə 2015-ci ilin eyni dövrü üzrə əldə edilmiş 116 milyon 253 min manat ilə müqayisədə 60% artım deməkdir.
Bankın faiz gəliri 157 milyon 502 min manat təşkil etdiyi halda, qeyri-faiz gəlirləri 82 milyon 3 min manat olmuşdur və bunun nəticəsi olaraq Bankın ümumi əməliyyat gəlirlərində qeyri-faiz gəlirlərinin nisbəti 44% təşkil etmişdir. Bankın xarici valyutalardan xalis mənfəəti isə 68 milyon 813 min manat olub. Bu, rəqəm 2015-ci ildə 36 milyon manat olmuşdu.