Fed sədrlərindən faiz açıqlamaları
ABŞ Mərkəzi Bankı Fed-in Atlanta şöbəsinin sədri Ceyms Bullard (James Bullard), faizlərin yəqin ki, uzun bir müddət daha aşağı qalacağını deyib.
"Marja" xəbər verir ki, Bullard, faizlərin yəqin ki, uzun bir müddət daha aşağı qalacağını, çünki iqtisadiyyatın aşağı məhsuldarlıq, aşağı işçi qüvvəsi və investorların təhlükəsiz aktivlər istəmələri səbəbiylə çətinlik çəkdiyini qeyd edib.
Bullard, ABŞ iqtisadiyyatının aşağı iqtisadi artım vəziyyətində göründüyünü deyib və "Siyasət faizi, bu gün haradasa iqtisadi artım ilə uyğun bir səviyyədədir" şəklində danışıb.
Fed/Mester: Mərhələli faiz artımı davam etməlidir
Klivlend Fed sədri Loretta Mester isə Mərkəzi Bankın iqtisadiyyatın həddən artıq qızmasının qarşısını almaq üçün mərhələli faiz artımına davam etməsi lazım olduğunu deyib.
Mesterin gələn il FOMC-da səsvermə hüququ olacaq.
Fed rəsmiləri Mart ayında faiz artırmış, ötən həftədəki iclasda isə faizi dəyişdirməmiş ,ancaq bu il 2 dəfə faiz artımı olacağına işarə etmişdi. Çox investor növbəti faiz artımının İyun ayında baş verəcəyini gözləyir.