Tunel-qəlib texnologiyası ilə tikilmiş bina partlayıcı ilə də dağılmadı - VİDEO
Tunel qəlib texnologiyasının tətbiqi zamanı hörgü-dəmir konstruksiyalardan və daha keyfiyyətli betondan istifadə olunur. Bu texnologiya ilə həm qısa müddətdə, eyni zamanda zəlzələlərə daha dayanaqlı binalar tikmək mümkündür.
Türkiyədə baş verən zəlzələlərdən sonra tunel qəlib texnologiyası ilə tikilən binaların sağ qalması bu texnologiyanın da etibarlı olduğunu bir daha təsdiq edib.
Bir neçə il öncə, Bursa, Osmanqazidə istifadə olunmayan 13 mərtəbəli binanın sökülməsinə qərar verilib. Binanın 300 kilo partlayıcı ilə dağıdılması nəzərdə tutulurdu. Lakin dinamit gözlənilmədən partlayıb. Toz buludları dağıldıqdan sonra binanın yıxılmadığı görülüb.
Texniki nasazlıq aradan qaldırılıb. 13 mərtəbəli bina ikinci dəfə partladılıb, bu dəfə də bina yıxılmayıb. Partlayışların təsirinə məruz qalmayan binanın sökülməsi sonrakı tarixə təxirə salınıb.
Qeyd edək ki, Azərbaycanın "AS Group İnvestment" şirkəti Gürcüstanın paytaxtı Tibilisi şəhərində "Dirsi" yaşayış kompleksini tunel-qəlib texnologiyasından istifadə edərək tikib.