"İyunun 1-i son tarixdir"
ABŞ-ın maliyyə naziri Janet Yellen, borc tavanı yüksəldilməsə, iyunun 1-ni ödəlikləri yerinə yetirməmək riski ilə bağlı “çətin son tarix” olduğunu bir daha təsdiqləyib.
“Mən Konqresə yazdığım son məktubumda qeyd etdim ki, biz iyunun əvvəlində və bəlkə də iyunun 1-də bütün hesabları ödəyə bilməyəcəyik. Buna görə də hesab edirəm ki, bu, çətin bir müddətdir”, - Yellen NBC-nin “Meet the Press” telekanalına müsahibəsində deyib.
Yellen xəbərdarlığı prezident Co Baydenin Yaponiyada danışıqların vəziyyətinə "acınacaqlı qiymət" verməsindən bir neçə saat sonraya təsadüf edib.
Konqresdəki Respublikaçılar Baydenə siyasi ziyan vurmaq üçün milli defoltdan istifadə edə bilər.
1789-cu ildən bəri Birləşmiş Ştatlar borclarını vaxtında ödəmək tarixinə malikdir. ABŞ Xəzinədarlığının qiymətli kağızları Planetin ən təhlükəsiz sərmayəsi kimi qəbul edilir. Vaxtı çatan ödənişlərin yerinə yetirilməməsi ABŞ üçün məqbul hal deyil.