İndiyədək "Azəri-Çıraq-Günəşli" və “Şahdəniz”dən hasilatın həcmləri açıqlandı
"Azəri-Çıraq-Günəşli" (AÇG) neft-qaz yataqları blokunun işlənilməsinə başlanılandan mayın 1-dək 573 milyon ton neft hasil edilib.
Bu sözləri SOCAR-ın birinci vitse-prezidenti Xoşbəxt Yusifzadə iyunun 2-də Bakı Enerji Forumunda deyib.
O bildirib ki, indiyə qədər yataqlar blokundan 208 milyard kubmetr qaz hasil olunub. Həmçinin indiyədək AÇG-də hasil edilən neftin 340 milyon tondan çoxu Azərbaycanın mənfəət neftinin payına düşüb.
X.Yusifzadə qeyd edib ki, Azərbaycanda hasil edilən 654 milyon ton neftin 484 milyon tonu “Bakı-Tbilisi-Ceyhan” kəməri vasitəsilə dünya bazarlarına çıxarılıb.
İndiyədək “Şahdəniz” qaz-kondensat yatağından 192 milyard kubmetr qaz hasil edilib
"Cari il mayın 1-dək “Şahdəniz” qaz-kondensat yatağından 192 milyard kubmetr qaz hasil edilib", - Xoşbəxt Yusifzadə iyunun 2-də Bakı Enerji Forumunda deyib.
Onun sözlərinə görə, bu günə qədər yataqdan 41 milyon ton kondensat da hasil olunub: “Yatağın qaz ehtiyatları 1,2 trilyon kubmetr, kondensat ehtiyatları isə 240 milyon ton qiymətləndirilir”.