Türkiyədə işsizlik səviyyəsi və cari kəsir artıb
Türkiyə Statistika Komitəsinin (TÜİK) məlumatına görə, aprel ayında ölkədə işsizlik nisbəti 0,1 faiz bəndi artaraq 10,2% olub. Mart ayı məlumatları 10%-dən 10,1%-ə dəyişdirilib.
Marja xəbər verir ki, 2023-cü ilin aprel ayında 15 və daha yuxarı yaşda olan işsizlərin sayı əvvəlki ayla müqayisədə 74 min nəfər artaraq 3 milyon 585 min nəfərə çatıb. İşsizlik nisbəti isə 0,1 faiz bəndi artaraq 10,2% olub. İşsizlik nisbəti kişilər üzrə 8,1% ikən, qadınlar üzrə 14,3% olub.
Cari kəsir artıb
Türkiyə Cümhuriyyəti Mərkəzi Bankı aprel ayında Türkiyənin aylıq cari əməliyyatlar hesabı kəsirinin 5,40 milyard dollar olduğunu açıqlayıb. Belə ki, Türkiyə iqtisadiyyatı 18 ay ardıcıl olaraq aylıq cari kəsir ilə üzləşib.
Aprel ayında illik cari kəsir (ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə) 57,8 milyard dollara yüksəlib ki, bu da son 11 ilin ən yüksək göstəricisidir.
Bu gün Dollar/Türk Lirəsi məzənnəsi 23,65 səviyyəsinə yüksəlib.