Sığorta bazarında 27-28 % böyümədən sonra 15-16 % artım gözlənilir
"Son üç ildə Azərbaycanda ilk dəfə olaraq sığorta sektorunun inkişafına yönəlmiş layihəyə start verdik. Ötən ilin dekabrında bu layihəni uğurla bitirdik. Layihənin birinci ilində sığorta sektorunda 15 -16 %, ikinci ildə 18 % , üçüncü il isə 27-28 % artım əldə edildi. Bu, böyük bir göstəricidir. Bu layihənin növbəti üç ildə də davam etdirilməsi nəzərdə tutulub".
Bunu "Azərbaycan Sığortaçılar Assosiasiyası" (ASA) İctimai Birliyinin icraçı direktoru Elmar Mirsalayev deyib.
O əlavə edib ki, bu ilin yanvar ayından peşəkar bazar iştirakçıları ilə birlikdə onun icrasına başlanılıb. Layihə Azərbaycan Mərkəzi Bankı, ASA və İcbari Sığort Bürosu arasında imzalanmış birgə memorandum çərçivəsində icra olunur. Nəticədə bu il ölkənin sığorta bazarında minimum 15-16 % artım gözləyirik. Bu istiqamətdə addımlar atılacaq.
Elmar Mirsalayev, "Ötən il 27-28 % artım olduğu halda niyə bu il 15-16 %?" sualına belə cavab verib:
"Bu, əslində zəif göstərici deyil. İlkin mərhələdə müəyyən boşluqları doldurmağa başlayanda hər zaman böyük rəqəmlər ortaya çıxır və növbəti illərdə proses davam etdikcə bir növ stabilləşmə baş verir. Bu da bizim üçün yaxşı göstəricidir. Planlarımızı düşünülmüş şəkildə icra edirik. Qeyd etdiyim 15-16 % proqnoz minimum həddir. İlin sonuna bundan da artıq rəqəmlər ola bilər".
ASA-nın icraçı direktoru əlavə edib ki, icbari sığorta növləri üzrə bu il yeni məhsulların hazırlanması və bazara çıxarılması düşünülmür. Amma könüllü növlərdə yeni məhsulların təklif edilməsi mümkündür: "Bazarın ehtiyacı olduqda şirkətlər istənilən könüllü sığorta növünü hazırlayıb bazara çıxaracaq. ASA periodik olaraq bununla bağlı təhlillər aparır. Bazarda tələbat olduqda dərhal şirkətlər yeni məhsul təqdim edirlər".
Qeyd edək ki, ötən il Azərbaycanda 1 milyard 222 milyon 537 min manat sığorta haqqı toplanılıb ki, bu, 2022-ci ilə nisbətən 25,9 % çoxdur. Sığorta şirkətlərinin həyata keçirdikləri ödənişlərin məbləği isə 587 milyon 325 min manat təşkil edib. Bu isə illik müqayisədə 35,6 % artım deməkdir. İl ərzində könüllü sığorta növlərinin hesabına 888 milyon 104,3 min manat (illik +22 %) sığorta haqqı toplanılıb. Könüllü sığorta növləri üzrə ödənişlərin məbləği isə 479 milyon 252,5 min manat (illik +41,9 %) olub. 12 ayda icbari sığorta növləri üzrə sığorta haqları 334 milyon 432,8 min manat (illik +37,8 %), sığorta ödənişləri isə 108 milyon 072,4 min manat (illik +13,1 %) təşkil edib.