Avropa Bankı “AzərEnerji” üçün 30 milyon dollarlıq kreditin təsdiqini təxirə saldı
Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı (EBRD) “AzərEnerji” ASC-nin 30 milyon ABŞ dolları məbləğinədək olan suveren kreditinin Direktorlar Şurası tərəfindən təsdiqlənməsini sentyabrın 11-nə təxirə salıb.
Banka istinadən xəbər verilir ki, kreditin təsdiqi mayın 1-də planlaşdırılırdı.
Məlumata görə, kredit vasitəsi ilə Azərbaycanda fəaliyyət göstərən 4 yarımstansiyanın gücləndirilməsi üçün avtotransformator avadanlığının alınması maliyyələşdiriləcək.
Borcalan qismində Maliyyə Nazirliyi, icraçı qismində isə “AzərEnerji” ASC çıxış edəcək. Layihənin ümumi dəyəri 30 milyon ABŞ dolları təşkil edir.
Layihə Azərbaycanın bərpa olunan enerji imkanlarının inteqrasiyası üçün tələb olunan enerji sisteminin çevikliyini təmilləşdirməyə kömək edəcək. Layihənin uğurla həyata keçirilməsi ölkədə bərpa olunan enerji layihələrinin inteqrasiyası üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edən şəbəkənin gücləndirilməsi layihələri üçün nümunə olacaq.
EBRD qeyd edib ki, layihə şəbəkənin qeyri-adekvatlığı səbəbindən hazırda mümkün olmayan və ya mövcud bərpa olunan enerji qurğularındakı kəsintilərin azalmasına səbəb ola biləcək planlaşdırılan bərpa olunan enerji qurğularının qoşulmasını təmin etməklə “davamlı” keçidin keyfiyyətinin yaxşılaşdırılmasına töhfə verəcək.
Həmçinin layihə institusional islahatların həyata keçirilməsinə və bütün sektorlarda struktur dəyişikliklərinə aparan siyasətləri həyata keçirərək "yaşıl" keçidin keyfiyyətinin artırılmasına yardım edəcək.
“Bank Azərbaycanla siyasi dialoqun inkişafında fəal iştirak edir. Bu layihə, Azərbaycanda elektrik şəbəkəsinin çevikliyini yaxşılaşdırılması və bərpa olunan enerji potensialının inteqrasiyası üçün zəruri olan enerji sisteminin modernləşdirilməsinə yönəlmiş EBRD-nin ilk layihəsi olacaq. Beləliklə, layihənin uğurla həyata keçirilməsi gələcək bərpa olunan enerji layihələrinin inteqrasiyası üçün vacib olan şəbəkənin daha da gücləndirilməsi layihələri üçün nümunə və təkrarlana bilən standart olacaq”, - EBRD vurğulayıb.
Dörd yarımstansiyada transformatorların satın alınması və dəyişdirilməsi ilə bağlı ekoloji və sosial risklərin sektora xas olması gözlənilir. Ekoloji və Sosial Vəziyyət Tədqiqatı (ESDD) müstəqil məsləhətçi tərəfindən həyata keçiriləcək və müştərinin ətraf mühit və sosial idarəetmə sistemlərinin qiymətləndirilməsi, əraziyə səfər və müştərinin cari əməliyyatları və təklif olunan layihənin nəzərdən keçirilməsini əhatə edəcək.
Bank bərpa olunan enerji inteqrasiyasına keçidi dəstəkləmək üçün yarımstansiyanın gücünü təkmilləşdirməklə layihənin dolayı ekoloji faydalar gətirəcəyini gözləyir.
“Təklif olunan investisiya ilə bağlı əsas ekoloji və sosial təsirlərə iş şəraiti, sağlamlıq və təhlükəsizlik, o cümlədən elektrik və yol təhlükəsizliyi, dəyişdirmə və texniki xidmət zamanı podratçıların idarə edilməsi, təhlükəli tullantıların idarə olunması kimi çirklənmənin qarşısının alınması məsələləri və layihənin maraqlı tərəflərinin şikayətləri daxildir. Bioloji müxtəlifliyə, mədəni irsə və ya iqtisadi yerdəyişməyə təsir gözlənilmir, çünki mövcud yarımstansiya yerlərində quraşdırma işləri aparılacaqdır. Bu mərhələdə əlaqəli obyektlər müəyyən edilməmişdir. Lazımi araşdırma, layihə çərçivəsində tədarük zəncirindəki ekososial riskləri və köhnə transformatorların dəyişdirilməsi tədbirləri də nəzərdən keçiriləcək”, - EBRD qeyd edib.
Layihə üçün texniki yardımın ayrılması da nəzərdə tutulur, maliyyələşdirilmə mənbəyi təsdiqlənmə mərhələsindədir.