Malların gömrük dəyərinin müəyyən edilməsi üsulları təsdiq edildi
Nazirlər Kabineti “Gömrük dəyərinin müəyyən edilməsi üsullarının tətbiqinə dair Qaydalar”ı təsdiqləyib.
Bu qaydalar Azərbaycanın gömrük ərazisinə gətirilən malların gömrük dəyərinin müəyyən edilməsi üsullarının tətbiqi ilə bağlı təşkilati və hüquqi əsasları müəyyənləşdirir.
Qərara əsasən, gömrük ərazisinə gətirilən malların gömrük dəyəri malların sövdələşmə qiyməti ilə, eyni malların sövdələşmə qiyməti ilə, eynicinsli malların sövdələşmə qiyməti ilə, dəyərin çıxılması üsulu ilə, dəyərin toplanması üsulu ilə və ehtiyat üsulu ilə müəyyən ediləcək.
Hər hansı ölkə daxilində müəyyən vaxtda aktivlər və öhdəliklər kimi əks olunan iqtisadi resurslar, aktiv və öhdəliklərdə nəzərə alınmalı olan dəyişikliklər, aktiv və öhdəliklərin və onlarda dəyişikliklərin ölçülmə qaydasına, açıqlanmalı informasiya və onun açıqlanma qaydasına, habelə hazırlanmalı olan maliyyə hesabatlarına münasibətdə praktikada tətbiq edilən işgüzar dövriyyə adəti və ya dövlət qurumları tərəfindən təsdiq edilən qaydalar. Bu prinsiplər geniş tətbiq üçün ümumi təlimatlar, detallı təcrübələr və ya prosedurlar da ola bilər.
Faktiki ödənilmiş və ya ödənilməli olan qiymət alıcının idxal olunan malın satışının şərti kimi satıcıya və ya satıcının hər hansı bir öhdəliyini yerinə yetirmək üçün üçüncü şəxsə etdiyi və ya edəcəyi bütün ödənişləri əhatə edir. Ödənişlər nağdsız hesablaşmalar, habelə qiymətli kağızlar, törəmə maliyyə alətləri vasitəsilə birbaşa və ya dolayı formada həyata keçirilə bilər.
Gömrük ərazisinə gətirilən malların gömrük dəyərinin müəyyən edilməsi gömrük ərazisində mövcud olan məlumat əsasında həyata keçirilir. Toplanmış dəyərin müəyyən edilməsi məqsədilə dəyərləndirilən malın istehsal xərclərinin və gömrük ərazisindən kənardan əldə edilməli olan digər məlumatların təhlil edilməsi zəruri ola bilər. Gömrük dəyərinin dəyərin toplanması üsulu əsasında müəyyən edilməsi satıcı və alıcının əlaqəli şəxslər olduğu və istehsalçının gömrük ərazisinin səlahiyyətli orqanlarına zəruri xərcləri təqdim edə bildiyi və onların həqiqiliyinin yoxlanılması məqsədilə lazım olan təhlillərin aparılması üçün şərait yaradacağı hallarla məhdudlaşır.
Qərar 30 gündən sonra qüvvəyə minəcək.
Qərar ilə ətraflı buradan tanış ola bilərsiniz.