Bank faiz gəlirlərinin və xalis mənfəətinin artdığını açıqladı
"Bank Melli İran" Bakı filialı 2024-cü ilin ilk 6 ayını (yanvar-iyun) 3 milyon 437 min manat xalis mənfəət ilə başa vurub. Filial 2023-cü ilin eyni dövrünü 2 milyon 84 min manat xalis mənfəət ilə bağlamışdı. Beləliklə, "Bank Melli İran" Bakı filialının xalis mənfəəti 1 milyon 354 min manat və ya 65% artıb. Xalis mənfəətin artması Bankın faiz gəlirlərinin və ehtiyatdan qayıdan vəsaitin artması ilə əlaqədardır.
Marja.az Bankın maliyyə hesabatlarına istinadən xəbər verir ki, "Bank Melli İran" Bakı filialının faiz gəlirləri 2023-cü ilin ilk 6 ayında 1 milyon 495 min manat, haqq və komissiya gəlirləri 47 min manat ikən, 2024-cü ilin eyni dövründə müvafiq olaraq 2 milyon 404 min manat və 5 min manat təşkil edib.
Cari ilin ilk 6 ayında mümkün zərərlər üçün yaradılmış ehtiyatdan qayıdan 1 milyon 912 min manat gəlirlərə əlavə olunub. Ötən ilin eyni dövründə ehtiyatdan 1 milyon 348 min manat qayıtmışdı.
30 İyun 2024-cü il tarixində "Bank Melli İran" Bakı filialı 114 milyon 856 min manat cəmi aktivlərə malik olub. Cəmi aktivlərin, o cümlədən 35 milyon 56 min manatını qiymətli kağızlara investisiyalar, 33 milyon 116 min manatını maliyyə institutlarından alınacaq vəsaitlər və 2 milyon 393 min manatını müştərilərə verilmiş kreditlər təşkil edib. Nağd pul vəsaitləri və digər banklardakı müxbir hesablar 46 milyon 229 min manatdan 40 milyon 879 min manata gerilədiyi üçün Filial ilk 6 ayda kiçilib.