Kredit kartı və təmir kreditləri ucuzlaşıb
Orta faiz dərəcəsi kredit kartı vasitəsilə verilən kreditlər üzrə 25%-dən 23%-ə, yaşayış sahəsinin təmiri ilə bağlı olan kreditlər üzrə 21%-dən 16%-ə, avtomobil kreditləri üzrə 12%-dən 11%-ə düşüb. Orta faiz dərəcəsi məişət avadanlıqlarının alınması ilə bağlı olan kreditlər üzrə 24%-dən 25%-ə yüksəlib.Azərbaycan Mərkəzi Bankı “Bank kapitalının və onun adekvatlığının hesablanması Qaydaları” tələbindən irəli gələrək istehlak kreditləri üzrə orta faiz dərəcələrinə dair məlıumat açıqlayıb.
Marja.az məlumata istinadən xəbər verir ki, 30.06.2024-cü il tarixinə sektorun orta faiz dərəcələri - milli valyutada, kredit kartı vasitəsilə verilən kreditlər üzrə 23%, məişət avadanlıqlarının alınması ilə bağlı olan kreditlər üzrə 25%, yaşayış sahəsinin təmiri ilə bağlı olan kreditlər üzrə 16%, avtomobil kreditləri üzrə 11%, digər istehlak kreditlə üzrə 19% təşkil edib.
30.06.2023-cü il tarixinə sektorun orta faiz dərəcələri - milli valyutada, kredit kartı vasitəsilə verilən kreditlər üzrə 25%, məişət avadanlıqlarının alınması ilə bağlı olan kreditlər üzrə 24%, yaşayış sahəsinin təmiri ilə bağlı olan kreditlər üzrə 21%, avtomobil kreditləri üzrə 12%, digər istehlak kreditlə üzrə 19% təşkil etmişdi.
Beləliklə, orta faiz dərəcəsi kredit kartı vasitəsilə verilən kreditlər üzrə 25%-dən 23%-ə, yaşayış sahəsinin təmiri ilə bağlı olan kreditlər üzrə 21%-dən 16%-ə, avtomobil kreditləri üzrə 12%-dən 11%-ə düşüb. Orta faiz dərəcəsi məişət avadanlıqlarının alınması ilə bağlı olan kreditlər üzrə 24%-dən 25%-ə yüksəlib.