Bankların depozitlər üzrə faiz xərcləri kəskin artıb
2024-cü ilin ilk 6 ayı ərzində (yanvar-iyun) Azərbaycandakı banklar depozitlər üzrə 407 milyon manat məbləğində faizlər ödəyiblər.
2023-cü ilin ilk 6 ayı ərzində banklar depozitlər üzrə 288,5 milyon manat məbləğində faizlər ödəmişdilər. Beləliklə, bankların depozitlər üzrə faiz xərcləri 2024-cü ilin ilk 6 ayı ərzində ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 118,5 milyon manat və ya 41% artıb.
O cümlədən, cari ilin ilk 6 ayı ərzində banklar tərəfindən müddətli depozitlər üzrə 350,4 milyon manatlıq faizlər ötənilib. Ötən ilin eyni dövründə bankların müddətli depozitlər üzrə faiz xərcləri 239,1 milyon manat təşkil etmişdi (111,3 milyon manat və ya 46,5% artıb).
Azərbaycanda işçilər üçün ilk Fintech kartı2024-cü ilin ilk 6 ayı ərzində bankların faizlər və onlar ilə bağlı cəmi xərcləri 551,9 milyon manat təşkil edib ki, bu da ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 146,4 milyon manat və ya 36,1% çoxdur.