Azərbaycanın sement şirkətindən 226 milyon manatlıq satış
Qarabağda yenidənqurma işlərinin əsas sement təchizatçılarından biri olan Azərbaycanın iri sement istehsalçısı "Norm" ASC 2023-cü ili 52 milyon 640 min manat xalis mənfəət ilə başa vurub. Şirkət 2022-ci ili 39 milyon 474 min manat xalis mənfəət ilə bağlamışdı. Beləliklə, "Norm" şirkətinin xalis mənfəəti 2023-cü ildə 2022-ci illə müqayisədə 13 milyon 166 min manat və ya 33,3% artıb. Xalis mənfəətin artması gəlirlərin artmasından qaynaqlanır.
SATIŞI ARTIB
Marja.az Şirkətin maliyyə göstəricilərinə istinadən xəbər verir ki, "Norm" ASC-nin satışdan gəliri 2022-ci ildə 203 milyon 633 min manat ikən, 2023-cü ildə 226 milyon 1 min manata yüksəlib (22 milyon 368 min manat və ya 11% artıb).
Ötən il satışın maya dəyəri isə cəmi 3 milyon 372 min manat və ya 3% artaraq 116 milyon 934 min manat təşkil edib.
Keçən il "Norm" şirkətinin ümumi, inzibati, marketinq və çatdırılma xərcləri 8 milyon 945 min manat artaraq 45 milyon 361 min manat olub (2022-ci ildə 36 milyon 416 min manat təşkil etmişdi).
2023-cü ildə "Norm" ASC 2 milyon 649 min manat maliyyə gəlirləri, 2 milyon 810 min manat digər gəlirlər də əldə edib.
2023-cü ilin yekunları üzrə "Norm" ASC 14 milyon 170 min manat mənfəət vergisi ödəyib. Şirkət 2022-ci ilin yekunları üzrə 11 milyon 531 min manat mənfəət vergisi ödəmişdi.
31 dekabr 2023-cü il tarixində "Norm" ASC 330 milyon 382 min manat cəmi aktivlərə malik olub. Şirkət 2022-ci ilin sonunda 307 milyon 702 min manat cəmi aktivlərə malik idi.
İstehsal gücü gündə 5300 ton klinker, ildə isə 2,1 milyon ton sement təşkil edən Norm Sement zavodu Cənubi Qafqazın ən böyük sement zavodudur. "Norm" ASC müxtəlif sahələrdə və ölkələrdə fəaliyyət göstərən NEQSOL Holding beynəlxalq şirkətlər qrupunun tərkibinə daxildir. NEQSOL Holding-in tərkibində olan şirkətlərin fəaliyyəti Böyük Britaniya, ABŞ, Türkiyə, Azərbaycan, Ukrayna, Gürcüstan, Qazaxıstan, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri və s. ölkələrdə enerji, telekommunikasiya, yüksək texnologiyalar və tikinti sahələrini əhatə edir.