Qlobal investisiya bankının rəhbərindən FED-in faizləri ilə bağlı proqnoz
Wall Street-in ən böyük banklarından biri olan Goldman Sachs-ın baş icraçı direktoru David Solomon, "Payızda FED-dən bir və ya iki faiz endirimi görə bilərik" deyib.Nyu-Yorkda yerləşən qlobal investisiya bankı Goldman Sachs-ın baş direktoru David Solomon, FED-in (ABŞ Mərkəzi Bankı) borclanma xərclərini azaltmaq üçün təcili addımlar atmaqdan çəkinəcəyini proqnozlaşdırır.
"Sentyabrdan əvvəl heç nə görəcəyimizi gözləmirəm. İqtisadiyyat yolunda qalacaq və yəqin ki, tənəzzül görməyəcəyik. İndi gördüyümüz iqtisadi məlumatlara və FED-in mesajlarına əsasən, düşünürəm ki, bu, çox güman ki, payızda bir və ya iki faiz endirimi görəcəyik", - Solomon müsahibəsində deyib.
Baş direktor bildirib ki, bazarlar ötən həftə Yaponiyanın mərkəzi bankının ölkənin borclanma xərclərini artırmaq qərarı ilə sarsılıb. Bu addım bir çox investorları Yaponiyada aşağı faiz dərəcələri ilə borc götürdükləri və başqa yerlərdə daha yüksək gəlirli aktivlər aldıqları "carry trade"ləri ləğv etməyə məcbur edib.