"Trampın vergi endirimləri ABŞ-ın dövlət borcunu 5 trilyon dollar artıracaq"
Respublikaçılar Partiyasından prezidentliyə namizəd Donald Trampın təklif etdiyi vergi endirimləri ABŞ-ın dövlət borcunu daha 5 trilyon dollar artıracaq.
Marja xəbər verir ki, bunu Demokratlar Partiyasından prezidentliyə namizəd Kamala Harris Çikaqoda keçirilən qurultayda çıxış edərkən bildirib.
"Tramp özü və milyarder dostları üçün mübarizə aparır. O, onlar üçün dövlət borcuna daha 5 trilyon dollar əlavə edəcək vergi endirimlərinin növbəti mərhələsini elan edəcək",- deyib.
İyulun 29-da ABŞ Xəzinədarlığı ölkənin milli borcunun tarixdə ilk dəfə olaraq 35 trilyon dolları keçdiyini açıqlayıb. ABŞ Konqresinin Büdcə Ofisinin proqnozlarına görə, 2034-cü ildə dövlət borcu 50 trilyon dolları keçəcək ki, bu da ÜDM-in 122%-dən çoxunu təşkil edəcək. Agentlik hesab edir ki, ABŞ ÜDM-i 2029-cu ildən 2034-cü ilə qədər orta illik 1,8% artacaq.
Tramp isə seçkilərdə qalib gələcəyi təqdirdə ABŞ-ın dövlət borcunu azaldacağına söz verib.