"Azərbaycanda fundamental bazar məhsullarını dərinləşdirmədən birbaşa rəqəmsal məhsullara keçid etmək çətindir. Bu sahədə maarifləndirmə tədbirlərinin həyata keçirilməsi və rəqəmsal transformasiya istiqamətində infrastruktur qurulması tamamlanmalıdır. Kriptovalyuta bazarı və digər rəqəmsal həllərin tətbiqi təkcə bizdən asılı məsələ deyil. Bazarın tənzimləyicisi olan Azərbaycan Mərkəzi Bankının özünün riayət etməli olduğu qanunvericilik var. Bu proses yuxarıdan aşağıya doğru həyata keçirilməlidir. Ancaq tənzimləmə və digər məsələlər tam həll olunsa belə, bu, bazarın tam hazır olduğu anlamına gəlməyəcək", - deyə sədr əlavə edib.
"Bakı Fond Birjası" növbəti 3 ildə 7 əsas strateji təşəbbüslə çıxış edəcək
Bakı Fond Birjası növbəti 3 ildə 7 əsas strateji təşəbbüslə çıxış edəcək Ruslan Xəlilov
Ruslan Xəlilov əlavə edib ki, "Bakı Fond Birjası" QSC (BFB) növbəti 3 illik fəaliyyətini 7 əsas strateji təşəbbüslə planlaşdırır.
"Bu təşəbbüslərdən 4-ü istiqraz, 3-ü isə səhm bazarı ilə bağlıdır. İstiqraz bazarı üzrə 1-ci təşəbbüs dövlət müəssisələrinin istiqraz buraxılışının təşviq edilməsidir. Onların bu sahədə potensialı var və əsas məqsəd dövlət müəssisələrinin istiqraz bazarındakı payını artırmaqdır. Növbəti üç ildə dövlət müəssisələrinin istiqraz buraxılışlarının məbləği 1,3 milyard manata qədər arta bilər. 2-ci təşəbbüs institusional investorların istiqraz bazarına cəlb edilməsidir. Korporativ strukturlarda sərbəst qalan vəsaitlərin investisiya formasında bazara cəlb olunması üçün işlər aparılacaq. 3-cü təşəbbüs isə korporativ istiqraz buraxılışlarının təşviqidir. Bu sahədə proqnozlaşdırılan artım potensialı 1,5 milyard manatdır. 4-cü təşəbbüs isə fərdi investorların istiqraz bazarındakı rolunun artırılması ilə bağlıdır. Onların potensialı 280 milyon manat proqnozlaşdırılır", - deyə o qeyd edib.
"Səhm bazarı ilə bağlı təşəbbüslərə gəlincə isə 1-ci təşəbbüs fərdi investorların səhm bazarında iştirakını asanlaşdırmaq üçün lazımi tədbirlərin görülməsidir. 2-ci təşəbbüs özəl müəssisələrin səhmlərinin ilkin kütləvi təklifinin (IPO) təşviq edilməsidir. Özəl müəssisələrin səhm bazarının kapitalizasiyasının proqnozlaşdırılan artımı 500 milyon manatdır. 3-ü təşəbbüs isə IPO akselerator proqramının işə salınmasıdır", - deyə R.Xəlilov əlavə edib.