Qlobal bank gələn il 1 Dolların 43 Türkiyə lirəsi olacağını gözləyir
Morgan Stanley hesabatında dollar/TL-nin 2024-cü ilin sonu üçün 36-dan daha yüksək ola biləcəyini və 2025-ci ilin sonu üçün dollar/TL məzənnəsinin 43 lirə olcağı barədə proqnozunu saxladığını açıqlayıb.Qlobal investisiya bankı Morgan Stanley "Gözləmə Oyunu" adlı hesabatında ABŞ Dollar (USD)/ Türk Lirəsi (TRY) və inflyasiya proqnozlarını paylaşıb.
Marja.az xəbər verir ki, Morgan Stanley hesabatında qeyd edib: "Bizim fikrimizcə, Türkiyə Cümhuriyyəti Mərkəzi Bankının (TCMB) inflyasiyanın azaldılmasına diqqətini davam etdirməsi Türk Lirəsini (TL) dəstəkləyir".
Hesabatda 2024-cü ilin sonu üçün dollar/TL proqnozunun 36-dan daha yüksək ola biləcəyi, 2025-ci ilin sonu üçün dollar/TL proqnozunun isə 43 səviyyəsində saxlandığı bildirilib.
12 aylıq inflyasiya gözləntilərinin 27% olduğunu qeyd edən Morgan Stanley, 24 aylıq inflyasiya gözləntilərini illik 18% səviyyəsində saxlayıb.
Hesabatda TCMB-nin pul siyasəti yolu ilə bağlı qiymətləndirmələr də yer alıb.