“Fitch": Azərbaycan Mərkəzi Bankı uçot dərəcəsini endirməyəcək
“Fitch Ratings” bu il Azərbaycan Mərkəzi Bankının (AMB) uçot dərəcəsini endirməyəcəyini proqnozlaşdırıb.
Bu barədə agentliyin Azərbaycan üzrə reytinq qiymətləndirməsində bildirilib.
Agentlik qeyd edib ki, illik inflyasiya dekabrda 4.9%-ə yüksəlib, lakin bu AMB-nin hədəf diapazonu daxilində qalır (4%±2pps). Orta inflyasiya 2024-cü ildə təxmin edilən 2,1%-dən 5,3%-ə yüksələcək ki, bu da “BBB” medianı üçün proqnozlaşdırılan 3%-dən yüksəkdir.
“May ayında Mərkəzi Bank uçot dərəcəsində yumşaltma dövrünü dayandırdı və biz xarici qeyri-müəyyənlik, idarə olunan qiymətlərdə artımlar və ev təsərrüfatları və hökumət istehlakından daxili tələb təzyiqləri riskini nəzərə alaraq əlavə dərəcə endirimlərini gözləmirik”- Hesabatda vurğulanıb.
“Fitch” həmçinin əlavə edib ki, AMB aralıq əməliyyat hədəfi kimi valyuta məzənnəsindən istifadə edir və 2022-ci ildən etibarən bank sisteminin struktur likvidlik profisitini idarə etmək və əsas siyasət dərəcəsinin ötürülməsini artırmaq imkanlarını təkmilləşdirib.
Bununla belə, pul siyasəti çərçivəsi digər ölkələrə nisbətən zəif olaraq qalır və az inkişaf etmiş kapital bazarları, həddindən artıq likvidlik, aşağı maliyyə vasitəçiliyi və hələ də nisbətən yüksək maliyyə dollarlaşması ilə məhdudlaşdırılır (2024-cü ilin oktyabrında 39,4%, lakin 2015-ci ilin sonunda 81,6% zirvənin yarısından az).
Bundan əlavə, daha geniş məzənnə çərçivəsi daxilində AMB və ARDNF üçün institusional müstəqilliyin və mandatların aydınlığının olmaması davam edir. “Biz hesab edirik ki, hakimiyyət orqanlarının ortamüddətli perspektivdə daha çox çevikliyə imkan vermək məqsədini bəyan etməsinə baxmayaraq, faktiki məzənnənin ABŞ dollarına nisbətdə saxlanması üçün hələ də güclü siyasi prioritet var”- “Fitch” əlavə edib.