Sığorta ödənişi "qəza protokollarına çıxış" ilə sürətlənəcək
İcbari Sığorta Bürosunun informasiya sistemi DİN Baş Dövlət Yol Polisi İdarəsinin (BDYPİ) cərimələrin qeydiyyatı sistemi ilə inteqrasiya ediləcək.
DİN BDYPİ ilə Büronun texnoloji müstəvidə birgə əməkdaşlığı səmərəli məcrada davam edir. Daha əvvəl BDYPİ-nin avtonəqliyyat vasitələrinin dövlət qeydiyyat şəhadətnamələri sistemi ilə əlaqələndirilmiş AVSMMİS sisteminin qarşıdakı dövrdə yol polisinin cərimələrin qeydiyyatı sistemi ilə inteqrasiyası da gündəmdədir. Belə bir inteqrasiyanın baş tutması sığorta tələblərinin idarə edilməsi sahəsində yeniliklərə yol aça bilər. Belə ki, Büronun yol polisi tərəfindən yolnəqliyyat hadisələri üzrə tərtib olunmuş qəza protokollarına çıxışı AVSMMİS növü üzrə sığorta tələblərinin tənzimlənməsi prosesinin sürətləndirilməsinə təkan verə bilər.
Dövlət Gömrük Komitəsinə AVSMMİS informasiya sisteminə çıxışın təqdim edilməsi də nəzərdə tutulur:
"AVSMMİS növü üzrə sərhəd sığortası və Yaşıl Kart müqavilələrinin mövcudluğuna nəzarət Dövlət Gömrük Komitəsi (DGK) tərəfindən həyata keçirilir. Hazırda DGK ilə Büronun aidiyyatı informasiya sistemləri arasında əlaqə olmadığından, gömrük sərhədlərində nəzarət işinin təşkili zamanı Büronun veb-səhifəsində yerləşdirilmiş müvafiq elektron xidmətə və ya Yaşıl Kart şəhadətnamələrinə istinad edilir. Bu prosesin avtomatlaşdırılması DGK-ya Büronun Yaşıl Kart sisteminə çıxışın təqdim edilməsi vasitəsilə mümkündür və bu istiqamətdə iki qurum arasında ilkin razılıq əldə olunmuşdur".