Naxçıvan iqtisadiyyatı 3 %-dən çox böyüyüb
Bu ilin yanvar-may aylarında Naxçıvan Muxtar Respublikasında 598,8 milyon manat dəyərində ümumi daxili məhsul (ÜDM) istehsal olunub.
Məlumata görə, bu, ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 3,2 % çoxdur.
Son 1 ildə muxtar respublikada əhalinin hər nəfərinə düşən ÜDM-in dəyəri isə 2,7 % artaraq 1 270 manat olub.
Sənaye istehsalı 4 %-ə yaxın artıb
Bu ilin yanvar-may aylarında Naxçıvan Muxtar Respublikasında 209,5 milyon manat dəyərində sənaye məhsulu istehsal olunub. Bu, ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 3,6 % çoxdur.
5 ay ərzində muxtar respublikanın sənaye sektorunda 171,1 milyon manatlıq mal istehsal olunub, 36,4 milyon manatlıq xidmət göstərilib.
Sənaye məhsulunun 0,2 %-i mədənçıxarma, 78,4 %-i emal, 19,3 %-i elektrik enerjisi, qaz və buxar istehsalı, bölüşdürülməsi və təchizatı, 2,1 %-i isə su təchizatı, tullantıların təmizlənməsi və emalı sektorlarında istehsal olunub.
Naxçıvan iqtisadiyyatına investisiya qoyuluşu 32 %-ə yaxın artıb
Bu ilin yanvar-may aylarında Naxçıvan Muxtar Respublikasında bütün maliyyə mənbələrindən əsas kapitala 55,7 milyon manat vəsait yönəldilib. Bu, ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 31,5 % çoxdur.
5 ay ərzində investisiya qoyuluşunun 34,9 milyon manatı və yaxud 62,6 %-i tikinti-quraşdırma işlərinin payına düşüb ki, bu da 1 il əvvələ nisbətən 6,7 % çoxdur.
Kənd təsərrüfatı istehsalı 2 %-ə yaxın artıb
Bu ilin yanvar-may aylarında Naxçıvan Muxtar Respublikasında 86,6 milyon manat dəyərində kənd təsərrüfatı məhsulu istehsal olunub. Bu, ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 1,7 % çoxdur.
5 ay ərzində muxtar respublikanın aqrar sektorunda 8,6 milyon manatlıq bitkiçilik məhsulları, 78 milyon manatlıq heyvandarlıq məhsulları istehsal olunub.