Rusiyada benzinin ixracına qoyulan qadağa uzadıldı
Rusiyada benzinin qiymətinin artımının davam etməsi səbəbindən onun ixracına qoyulan qadağa uzadılıb.
Marja.az xəbər verir ki, Rusiya hökumətindən verilən yazılı açıqlamada ölkə daxili bazarın sabitləşdirilməsi məqsədilə benzinin ixracı ilə bağlı qərar qəbul olunduğu qeyd edilib.
Qərara əsasən, benzinin ixrac qadağası istehsalçılar və istehsalçı olmayanlar üçün 31 oktyabra qədər uzadılıb, istehsalçılar üçün qadağaların isə 1 oktyabrdan etibarən aradan qaldırılmasının planlaşdırıldığı vurğulanıb.
Xatırladaq ki, Rusiya hökuməti benzinin qiymətinin rekord səviyyəyə yüksəlməsi səbəbindən 28 iyul tarixində benzinin ixracını 31 avqustadək qadağan etmişdi. Lakin qiymətlərdəki artım buna baxmayaraq davam etmişdi.
Ölkədə, neft emalı zavodlarının pilotsuz uçuş aparatlarının (PUA) hücumlarına məruz qalması və xüsusilə kənd təsərrüfatı sektorunda artan tələb səbəbindən benzinin qiymətlərində dövri artımlar müşahidə olunur.
Dünyanın ən böyük enerji ixracatçılarından biri olan Rusiya ildə 40 milyon tondan artıq benzin istehsal edir.