Neft sanksiya narahatlığı ilə bahalaşıb
Neft bazar ertəsi günü 1%-dən çox bahalaşaraq keçən həftəki itkilərinin bir hissəsini bərpa edib.
Marja xəbər verir ki, Ukraynaya gecə keçirilən hücumdan sonra Rusiya nefinə qarşı yeni sanksiyaların tətbiq olunma ehtimalı, OPEC+ tərəfindən planlaşdırılan istehsal artımının təsirini tarazlaşdırıb. Brent xam nefti 1,2% qalxaraq 66,30 dollara, ABŞ xam nefti (WTI) isə 1,2% artaraq 62,62 dollara çatıb.
Neft ötən cümə günü ABŞ-da açıqlanan zəif məşğulluq və neft ehtiyatları barədə məlumatlar səbəbindən 2%-dən çox düşmüşdü. Keçən həftə isə qiymətlər 3%-dən çox ucuzlaşmışdı.
OPEC+ bazar günü Oktyabrdan etibarən neft istehsalını daha da artırmaq barədə razılığa gəlib. Səudiyyə Ərəbistanı bazar payını bərpa etmək üçün təzyiq göstərərkən, artım əvvəlki aylara nisbətən daha yavaş tempdə olacaq.
OPEC+, illərlə davam edən istehsal azaldılmalarından sonra apreldən bəri istehsalı artırır. Lakin yeni qərar, şimal yarımkürədə qış aylarında mümkün neft artıqlığı gözləntisi olduğu halda sürpriz sayılır.
OPEC+-ın səkkiz üzvü Oktyabrdan etibarən gündəlik istehsalı 137 min barrel artıracaq. Bu həcm, sentyabr və avqust aylarındakı təxminən 555 min barrel/gün, iyul və iyun aylarındakı 411 min barrel/gün artımlardan xeyli aşağıdır.