Azərbaycan şirkəti bu ildən 10 metrlik avtobuslar istehsal edəcək
"SARDA Group" şirkəti ötən ildən Azərbaycana müasir avtobusların idxalına başlayıb.
MArja.az xəbər verir ki, bu ildən etibarən "SARDA Group"a daxil olan "EV SARDA" şirkətiAzərbaycanda 12 metrlik K9UD, 8.7 metrlik B87C01A, 10 metrlik B10C01A və 10 metrlik B10C04 modellərini istehsal edəcək.
Bütün bu modellər elektrik mühərrikli avtobuslardır.
Bu təşəbbüs ölkədə ictimai nəqliyyatın modernləşdirilməsi və daxili istehsalın gücləndirilməsi baxımından strateji əhəmiyyət daşıyır.
İş adamı Rauf Xəlilovun rəhbərlik etdiyi “SARDA Group” uzun illərdir ki, ölkəmizdə və regionda bir sıra sektorlarda uğurla fəaliyyət göstərir.
Xəbər verildiyi kimi, Çinin “BYD Company Limited” (BYD) şirkəti ilə Azərbaycanda elektrik avtobus istehsalının lokallaşdırılması layihəsi üzrə “Layihənin icra müqaviləsi” imzalanıb. Müqaviləyə əsasən, layihə çərçivəsində Azərbaycanda elektrik avtobusların istehsalının qurulması və ehtiyat hissələrinin lokallaşdırılması, 2030-cu ilə qədər mərhələli şəkildə lokallaşma səviyyəsinin 40%-ə çatdırılması nəzərdə tutulur. Şirkətlə bağlanmış müqavilə əsasında COP29 konfransı çərçivəsində pilot olaraq ölkəmizə 160 ədəd elektrik mühərrikli BYD markalı avtobus gətirilib və marşrut xəttinə çıxarılıb. Layihənin icrası Azərbaycanda yaradılacaq yeni istehsal sahələrində yüksək texnologiyaların tətbiqinə şərait yaradacaq, yeni iş yerlərinin açılmasını təmin edəcək. COP29 çərçivəsində müqavilənin imzalanması ölkəmizin iqlim dəyişiklikləri ilə mübarizə üzrə qlobal səylərə sadiqliyini bir daha sübut edir.
Çinin BYD şirkəti tərəfindən Sumqayıt Kimya Sənaye Parkında qurulacaq zavodda elektrik mühərrikli avtobusların istehsalı layihəsinə yaradılacaq birgə müəssisə tərəfindən təqribən 17,1 milyon ABŞ dolları həcmində investisiyanın qoyulması nəzərdə tutulub. Şirkət tərəfindən daxili tələbat və ixrac imkanları nəzərə alınmaqla illik istehsal gücünün 500 ədəd olması, 600 yeni iş yerinin yaradılması planlaşdırılır.