İsrailin Qətərə hücumu və sanksiyalar barədə xəbərlər neftin qiymətini yüksəldib
İsrailin Dohada Həmas rəhbərliyinə hücumu və Trampın Rusiya neftinə qarşı sanksiyaları artıra biləcəyinə dair iddialar neftin qiymətini yüksəldib.
Marja xəbər verir ki, qiymətlər İsrailin Qətərdə Həmas rəhbərliyinə hücumundan və ABŞ prezidenti Donald Trampın Avropanı Rusiyadan neft alıcılarına qarşı tariflər tətbiq etməyə çağırmasından sonra bahalaşıb, lakin sonra zəif bazar perspektivi qazancları məhdudlaşdırıb.
Brent markalı neftin fyuçersləri 0,53 faiz (35 sent) artaraq 66,74 dollar/barelə, ABŞ xam nefti isə 0,57 faiz (36 sent) artaraq 62,99 dollar/barelə çatıb.
İsrailin Dohada Həmas rəhbərliyinə hücum etdiyini elan etdikdən sonra qiymətlər əvvəlki ticarət gününə nisbətən bahalaşıb. Qətərin baş naziri Mohammed bin Abdulrahman Al Thani deyib ki, hücum Həmas və İsrail arasında sülh danışıqlarını poza bilər.
Neft qiymətləri ümumi bazar zəifliyi səbəbindən xəbərə nisbətən "təvazökar" reaksiya verib. Hücumdan dərhal sonra neft qiymətləri 2 faiz artıb, lakin ABŞ, Dohanın ərazisində belə bir hadisənin bir daha baş verməyəcəyini bəyan etdikdən sonra geriləyib.
IG-ninbazar analitiki Tony Sycamore yazıb:
“Xam neft qiymətlərinin bu xəbərə güclü olmayan reaksiyası, ABŞ prezidenti Donald Trampın Rusiya neftinə qarşı sanksiyaları artıra biləcəyinə dair iddialarına şübhə - xam nefti ucuzlaşmaya qarşı həssas edir”.
Tramp Avropa ittifaqının Çin və Hindistana 100% rüsum tətbiq etməsini istəyir
Mənbələrə görə, Tramp Rusiya prezidenti Vladimir Putinə təzyiq etmək üçün Avropa İttifaqından (Aİ) Çin və Hindistana 100% tariflər tətbiq etməyi xahiş edib.
Çin və Hindistan 2022-ci ildə Rusiyanın Ukraynaya hücumundan sonra ABŞ-ın ağır sanksiyalar təzyiqinə baxmayaraq, Rusiya neftinin ən böyük alıcıları olaraq qalan və bununla da Moskvanın xəzinəsini dolduran ölkələr sırasında olub.