Yaxın Şərqdə gərginliyin azalması və hasilatın artması ilə neft qiymətləri düşür
Yaxın Şərqdə gərginliyin azala biləcəyi ilə bağlı ehtiyatlı nikbinlik və təklifin artacağı proqnozları fonunda neft qiymətləri düşür.
Marja xəbər verir ki, Brent markalı neft 1,6% də ucuzlaşaraq 65 dollardan aşağı düşüb. ABŞ-ın WTI markalı xam nefti isə 62 dollar həddindən aşağıda qalır.
İsrail, Həmasın əsirləri məhbuslarla dəyişdirilməsini nəzərdə tutan bir çərçivəni təsdiqləyib.
Bazar günü məlum olub ki, OPEC+ qrupu bazar payını yenidən artırmaq məqsədilə hasilat kvotalarını qaldırmaq qərarına gəlib. Lakin noyabr ayı üçün müəyyən olunan gündəlik 137 min barellik hasilat artımı iclasdan əvvəl səsləndirilən rəqəmlərdən az olub; bu isə həftənin əvvəlində qiymətlərdə qısa müddətli “rahatlama rallisi”nə səbəb edib.
Təklif bolluğu həm OPEC və onun müttəfiqlərindən gələn əlavə neftlə, həm də ABŞ daxil olmaqla Amerika qitəsindəki istehsalçılardan daxil olan təchizatla dəstəklənir. Ümumi bazar ab-havası “ayı bazarı” istiqamətində olsa da, Citigroup-un müştəriləri arasında aparılan sorğuya görə, neftin gələcəyi ilə bağlı bədbinliyin dərəcəsində fərqlər mövcuddur.
Bakı vaxtı ilə saat 09:00-da Brent nefti 64,96 dollara, ABŞ xam nefti isə 61,43 dollara ticarət olunub.