"Quşçuluq təsərrüfatları ikinci-üçüncü əl kəsim avadanlığı ilə işləyirlər"
Quşlar kəsim sexinin olmaması və yaxud olanların isə yararsız olduğuna görə diri halda satılır.Quş əti istehsalçıları üzrə kəsim avadanlıqlarının idxalının subsidiyalaşdırılması vacibdir.
Marja xəbər verir ki, bunu “Siyəzən Broyler”in rəhbəri Cavid Abbasov bildirirb.
Onun sözlərinə görə, hazırda quş əti istehsalçıları kəsim avadanlıq və texnologiyalarının idxalının 40 faizinin dövlət tərəfindən subsidiyalaşdırılması mexanizmindən yararlana bilmirlər, çünki bu dəstək onlara şamil olunmu:
"Qlobal bazarlarda son illərdə gedən bahalaşma şəraitində quş əti istehsalçıları avadanlıq və texnologiyaları yeniləmək üçün tələb olunan yüksək məbləğli investisiya qoyuluşlarını özləri həyata keçirə bilmirlər.
Xüsusilə də bu gün quşçuluq təsərrüfatları köhnə və yaxuddakı ikinci-üçüncü əl işlədilmiş kəsim avadanlığı ilə işləyirlər. Nəticədə təsərrüfatlarda saxlanılan quşlar kəsim sexinin olmaması və yaxud olanların isə yararsız olduğuna görə diri halda satılır. Ölkəmizin özünü tam şəkildə quş əti ilə təmin etməsi, ixracın təmin olunması üçün digər problemlərlə yanaşı, bu problemin də həll olunması çox vacibdir. Yəni yetişdirilən quş mütləq sonucda kəsilərək istehlakçıya çatdırılmalıdır. Ancaq bu gün həm ölkəmizdə, həm digər ölkələrdə tələblər və normalar getdikcə yüksəldiyindən və dəyişdiyindən əldə olan texnologiya geri qalır və buna cavab vermir”.