Bu şirkətlər büdcəyə 500 milyon manat ödəməli olacaqlar
2018-ci ildə Azərbaycanda PSA tipli müqavilələr çərçivəsində fəaliyyət göstərən neft-qaz şirkətləri tərəfindən dövlət büdcəsinə mənfəət vergisi üzrə daxilolmalar 500 mln. manat məbləğində proqnozlaşdırılır ki, bu da 2017-ci ilə olan proqnoz göstəricisindən 9,4% çoxdur.
"2018-ci ildə Azərbaycanda PSA tipli müqavilələr çərçivəsində fəaliyyət göstərən neft-qaz şirkətləri tərəfindən dövlət büdcəsinə mənfəət vergisi üzrə daxilolmalar 500 mln. manat məbləğində proqnozlaşdırılır ki, bu da 2017-ci ilə olan proqnoz göstəricisindən 25 mln. manat çoxdur”, - deyə Maliyyə Nazirliyindən məlumat verilib.
Azərbaycanda PSA tipli müqavilələr çərçivəsində fəaliyyət göstərən neft-qaz şirkətləri ildə 4 dəfə - yanvar, aprel, iyul və oktyabr aylarında mənfəət vergisi ödəyirlər. Dövlət büdcəsinə mənfəət vergisi üzrə faktiki ödənişlər dünya bazarlarında neftin faktiki qiyməti əsasında həyata keçirilir.
Azərbaycan müstəqillik qazandıqdan sonra neft-qaz yataqlarının işlənməsi haqqında 30-dan artıq PSA tipli müqavilə imzalayıb.
2016-cı ildə PSA tipli müqavilələr çərçivəsində fəaliyyət göstərən neft-qaz şirkətləri tərəfindən dövlət büdcəsinə 357 mln. 640,1 min manat məbləğində mənfəət vergisi ödənilib.