İstilik tarifləri qalxmadığı üçün, “Azəristliktəchizat” büdcəyə yükdür
2018-ci ildə “Azəristliktəchizat” ASC dövlət büdcəsindən 14 mln. manat məbləğində maliyyə yardımı əldə edəcək. Bu barədə Hesablama Palatasında qeyd edilir.
“Nazirlər Kabinetinin 31 mart 2017-ci il tarixli sərəncamı ilə kommunal xidmətlərə tariflərin artımı ilə əlaqədar cari il “Azəristliktəchizat”a maliyyə yardımı qismində əlavə 14.1 mln. manat ayrılıb. Bu gələn il üçün dövlət büdcəsi layihəsində nəzərdə tutulur”, - Palatanın 2018-ci il üçün dövlət büdcəsi layihəsinə dair rəyində qeyd olunur.
2018-ci ildə “Azəristliktəchizat” ümumilikdə dövlət büdcəsindən 33 mln. manat əldə edəcək, bu da cari il üçün göstəricidən 74,6% çoxdur.
Palata vurğulayır ki, 2018-ci ildə “Azəristliktəchizat” üçün büdcədən ayrılmış məbləğin artırılmasının səbəbi istilik enerjisi tariflərinin dəyişilməz qalması zamanı, onun istehsalında əsas komponentlər təşkil edən qaz, su və elektrik enerjisi tariflərinin son illər ərzində bir neçə dəfə artrmasıdır.
“Nəticədə əldə edilən məhsulun maya dəyəri cari qiymətindən baha başa gəlir. Lakin, ASC-nin debitor borclarının olması və dövlət tərəfindən yalnız əhali kateqoriyasından abonentlərin zərərinin ödənilməsi nəzərə alınaraq, 2018-ci il üçün proqnozlaşdırılan vəsait həcminin azalması imkanı mövcuddur”, - Palatada hesab edirlər.