"Qlobal neft təklifi tələbatdan geridə qalacaq"
Beynəlxalq Enerji Agentliyinə (IEA) görə, şirkətlərin neft kəşfiyyatına və hasilatına investisiyaları azaltması səbəbindən 2016-cı ildə qlobal neft kəşfi rekord səviyyəyə enib. "Marja" xəbər verir ki, IEA, təsdiq olunan ənənəvi neft layihələrinin isə 70 ilin ən aşağı səviyyəsinə düşdüyünü bildirib.
Ötən 15 il ərzində ildə orta hesabla 9 milyardlıq kəşf ilə müqayisədə, 2016-da neft kəşfli 2,4 milyard barrelə düşüb. Bununla yanaşı, ötən il ənənəvi layihə təsdiqi həcmi 4,7 milyard barrelə düşüb. Bir əvvəlki ildən 30% daha az olan bu nisbət 1940-lardan bəri ən aşağı səviyyədir.
IEA, kəskin azalmaya aşağı neft qiymətləri səbəbilə investisiya xərclərinin düşməsinin təsirli olduğunu bildirib. IEA bununla yanaşı, Venesuela kimi bəzi neft istehsal edən ölkələrdə coğrafi risklərin olduğunu da vurğulayıb.
IEA gələcək beş ildə qlobal tələbatın illik 1,2 milyon barel/gün artacağını təxmin edir. IEA aşağı investisiya nisbətinin təklifi azaldacağı barədə xəbərdarlıq edib. Həmçinin IAE, 2017-ci ildə də investisiyaların azalacağını gözlənilir.