Sığorta şirkətlərinin bir-bir bağlanmasına tamaşa edə bilərik
Maliyyə Bazarlarına Nəzarət Palatası 2017-ci ilin yanvar-may ayları üzrə hesablanmış sığorta haqları və sığorta ödənişləri haqqında məlumatları açıqlayıb.
“Marja” Palatanın statistikasına istinadən xəbər verir ki, cari ilin 5 ayı ərzində 21 sığorta şirkəti tərəfindən (23 şirkətdən 2-sinin yığımı olmayıb) 240 milyon 115 min manat sığorta haqları hesablanıb. Halbuki, 2016-cı ilin ilk 5 ayı ərzində sığorta şirkətləri 242 milyon 138 min manat sığorta haqları hesablamışdı (azalma 0,8%).
İlk baxışda sığorta bazarında vəziyyətin elə də pis olmadığı görünür. Əslində sığorta bazarında kəskin geriləmə həyat sığortasının hesabına baş verməyib. Belə ki, 2017-ci ilin yanvar-may ayları üzrə hesablanmış 240 milyon 115 min manat sığorta haqlarının 92 milyon 138 min manatı həyat sığortasının, 147 milyon 976 min manatı qeyri-həyat sığortasının payına düşüb. 2016-cı ilin eyni dövründə bu bölgü 69 milyon 350 min manat (həyat) və 172 milyon 788 min manat (qeyri-həyat) idi. Qısası, qeyri-həyat sığortası bazarı 172 milyon 788 min manatdan 147 milyon 976 min manata geriləyib (14,4% azalıb).
Həyat sığortası bazarı da həyatın yığım sığortası hesabına artır. Belə ki, Azərbaycanda həyatın yığım sığortası üzrə bir sıra vergi güzəştləri nəzərdə tutulmuşdur. Buna görə, işləyənlər maaşlarını həyat sığortasına sərmayə edirlər.
Digər diqqəti cəlb edən 5-6 şirkətin yığımlarının sürətlə artması, digər bəzilərində zəif artması, 11 şirkətin isə topladığı sığorta haqlarının ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə azalmasıdır.
Cəmi 5 şirkət (PAŞA Həyat Sığorta, PAŞA Sığorta, Atəşgah Sığorta, Atəşgah Həyat Sığorta, Azərsığorta) 169 milyon 388 min manat sığorta haqları hesablayıblar ki, bu da cəmi hesablanmış sığorta haqlarının 70,5%-dir. İlk 10 sığorta şirkəti isə 212 milyon 442 min manat toplayıb, bu da cəmi yığımların 88,5%-dir.
Rəsmilər sığorta bazarının belə təmərküzləşməsini, bazarı ələ keçrin şirkətlərin xidmət səviyyələrinin yüksək olması ilə izah edirlər. Hesab olunur ki, işini düzgün qura bilməyən şirkətlər bazarı özləri könüllü tərk edəcəklər.
4 şirkətin (Azsığorta, Xalq Sığorta, Standard İnsurance, Rəvan Sığorta, Başak-İnam) hesabladıqları sığorta haqları kəskin azalıb.
“Günay Sığorta” və “Qala Sığorta” şirkətləri isə topladıqları sığorta haqlarını kəskin artırıblar.
Açıqlanmış statistika yaxın gələcəkdə bir neçə şirkətin bazarı tərk edə biləcəyinə işarə edir.